HİSAR KISA FİLM SEÇKİSİ 2022

FİLMLER


Nuri Cihan Özdoğan
2021 /Kurmaca /15’42’’ / Dijital H.265 / Renkli
Recep Bozgöz
2021 / Kurmaca / 20’ / HD / Renkli
Semiha Yıldız
2021 / Canlandırma / 06’31’’ / Dijital / Renkli
Aylin Kızıl
2021 / Belgesel / 06’33’’ / Dijital / Renkli
Volkan Güney Eker
2021 / Kurmaca / 9’ / DCP / Siyah & Beyaz
Adar Baran Değer
2021 / Kurmaca / 17’40’’ / HD / Renkli
Elif Refiğ
2021 / Kurmaca / 22’ / 4K Dijital / Renkli
Serhat Karaaslan
2021 / Kurmaca / 24’ / Dijital / Renkli
Murat Uğurlu
2020 / Kurmaca / 20’ / HD / Siyah & Beyaz
Alican Durbaş
2022 / Deneysel / 18’ / Dijital / Renkli

SEÇKİ KATALOĞUJÜRİ ÜYELERİ

Ana Jüri

ARMAĞAN LALE

Yeditepe Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Filmada’yı kurmadan önce çeşitli haber kanallarında program ve belgesel departmanlarında çalıştı. 45 senelik geçmişe sahip yapım ve dağıtım şirketi Umut Sanat’ta prodüksiyon asistanı olarak görev aldı; uluslararası CBS ve Carsey Werner gibi şirketlerin format temsilciliğini yaptı. Kolektif üretime açık yönetmenlere yol arkadaşlığı yapmak arzusuyla 2013 yılında Filmada’yı kurdu. Yapımcısı ya da ortak yapımcısı olduğu filmler Berlin, SXSW, Sitges, Karlovy Vary ve DokuFest dahil birçok uluslararası festivalde gösterildi. Armağan Lale, DAE Avrupa Belgesel Birliği üyesidir.

AYFER TUNÇ

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Üniversite yıllarında çeşitli edebiyat ve kültür dergilerine yazılar yazmaya başladı. 1989 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Yunus Nadi Öykü Armağanı'na katıldı, Saklı adlı yapıtıyla birincilik ödülü aldı. 1999-2004 arasında Yapı Kredi Yayınları'nda yayın yönetmeni olarak görev yaptı. 2001 yılında yayımlanan ve okurdan büyük bir ilgi gören Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek-70'li Yıllarda Hayatımız adlı yapıtı, 2003 yılında yedi Balkan ülkesinin katılımıyla düzenlenen Uluslararası Balkanika Ödülü'nü kazandı ve altı Balkan diline çevrilmesine karar verildi. Tunç'un 2003 yılında Sait Faik Abasıyanık'ın öykülerinden hareketle yazdığı Havada Bulut adlı senaryosu filme çekildi ve TRT'de gösterildi.

SERDAR ORÇİN

1976’da Bayburt’ta doğdu. Tiyatroya Mehmed Meyazıd Lisesi’nde başladı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro okudu. 2000 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’na girdi. Oyunculuk hayatı boyunca İstanbul Şehir Tiyatroları'nın yanı sıra İstanbul Devlet Tiyatrosu, D.A.T. Production, Yayla Sanat Merkezi, Yeditepe Oyuncuları, İstanbul Kraliyet Tiyatrosu gibi tiyatrolarda çalıştı. İstanbul Kraliyet Tiyatrosu'nun kuruluş çalışmalarında bulundu. 2000 yılından bu yana birçok sinema filminde oynadı. Ulusal festivallerin yanı sıra Cannes, Montreal, BFI London gibi uluslararası festivallerde başarı kazanmış yapımlarda yer aldı.

SEREN YÜCE

Seren Yüce 1975 yılında İstanbul’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Arkeoloji bölümünden mezun oldu. Dünya prömiyerini Venedik’te yapan ilk filmi Çoğunluk ile Geleceğin Aslanı ödülünü, Türkiye prömiyerini yaptığı 47. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ise en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu ödülünü, 12. Mumbai Film Festivalinde en iyi film ve en iyi erkek oyuncu ödülünü, 23. Premiers Plans-Angers Avrupa İlk Filmler Festivalinde de büyük jüri ödülünü kazandı. İkinci filmi Rüzgarda Salınan Nilüfer dünya prömiyerini en iyi senaryo ödülünü aldığı Montreal Dünya Festivalinde gerçekleştirdi.

Ön Jüri

Aslı Ildır / Akademisyen ve Sinema Yazarı

Elif Ergezen / Belgesel Sinemacı

Zeynep Ünal / MAFM Genel Koordinatörü

MİTHAT ALAM FİLM MERKEZİ © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.